Mūsdienu riska ēdiens, kas izsauc daudz dažādas emocijas, ir cukurs.
„Cukurs ir inde! Cukurs ir toksisks!” Teju ikviens runā par to, ka cukurs nav nepieciešams ikdienas diētā. Bet vai cukurs patiešām ir tik slikts? Atbilde ir gan „jā”, gan „nē”.
Pasaules Veselības organizācija iesaka, ka ikdienas ēdienkartē ne vairāk kā 10% kalorijām būtu jānāk no cukura, ideāli, ne vairāk kā 5%. Šis daudzums ir līdzvērtīgs 100 līdz 200 kalorijām dienā, sešās tējkarotēm, 25 līdz 50 gramiem cukura. Dabiskie cukuri ir atrodami augļos, dārzeņos un arī piena produktos. Šis dabiskais cukurs nav kaitīgs, un tā ierobežošana uzturā nav nepieciešama.
Problēma ar pārstrādāto cukuru ir tāda, ka tas ir teju visur – maizē, gaļā, mērcēs, saldētajos produktos un tā tālāk.
Ir skaidrs, ka ikdienā mēs patērējam pārāk daudz pārstrādāta cukura. Vidēji cilvēks ikdienā ar cukuru uzņem 355 kalorijas – trīs reizes vairāk, nekā mums nepieciešams. Un izvērtējot ieguvumus, zaudējumus, liela daļa pētnieku atzīst, ka cukurs nav pārāk labs cilvēku veselībai. Lūk dažas no veselības komplikācijām, kuras izraisa pārāk liels cukura patēriņš:
- Trieka. Apjomīgs zviedru pētījums, kas 10 gadus pētīja 70000 cilvēku ieradumus, atklāja, ka cilvēki, kas ikdienā izdzēra vismaz 2 tases saldinātu dzērienu, bija lielākā riska grupā gūt trieku, salīdzināti ar tiem, kas nepatērēja saldinātos dzērienus tik lielā apjomā.
- Augsts asinsspiediens. Jaunzēlandē veikts pētījums izvirza pieņēmumu, ka augsts cukura patēriņš paaugstina asinsspiedienu par 6 līdz 8 punktiem.
- Augsts holesterīna līmenis. Jo vairāk cukurs tiek patērēts, jo augstāks holesterīna un triglicerīda līmenis organismā.
- Diabēts. Jā, pievienotais cukurs ir lielākais vaininieks diabēta epidēmijai, kas piemeklējusi šī gadsimta iedzīvotājus.
- Ar aptaukošanos saistīta nāve. Šis nav pārsteidzošs fakts, jo iet roku rokā ar diabēta risku. Saldinātie dzērieni tiek saistīti ar vairāk nekā 180 tūkstošiem nāves gadījumu katru gadu, 25 tūkstoši no tiem ASV.
Šī raksta noslēgumā – tev nav jāpārtrauc lietot cukuru. Bet tevis paša interesēs būtu tas, ka tu izvērtē, kādus produktus tu lieto, cik daudz cukura uzņem uzturā ar pārtiku un kā tavs organisms uz to reaģē. Rūpējies par savu organismu un tas tev pateiksies.