Kā izmantot olu čaumalas dārza mēslošanai

Olu čaumalas ir ideāls organiskais mēslojums, ko labi uzņem augi, un tas noder augsnes skābuma mazināšanai. Te būs dažas receptes olu pulvera uzlējuma pagatavošanai, kas noderēs ne tikai kultūraugu piebarošanai, bet arī pilnvērtīgai putnu barībai.

Olu čaumalas noder kā ideāls mēslojums dārza kultūraugiem, tās vislabāk lietot kā uzlējumu vai sasmalcinātas.

Kā olu čaumalas noder dārzā

Vērtīgās vielas, ko satur čaumalas, labāk izšķīdīs zemē, un tātad tās arī uzņems kultūraugi, ja tās būs smalki samaltas. Tāpēc ieteicams čaumalas samalt kafijas dzirnaviņās, blenderī vai saspaidīt ar stampu, lai tās pārvērstos pulverī.

Iegūto pulveri beram dobē ar mērķi piebarot augus un samazināt augsnes skābumu. Tas satur ļoti daudz kalcija, kā arī dzelzi, magniju, kāliju, fosforu – vielas, kas nepieciešamas augiem.

Uz vienu kvadrātmetru vajadzēs kilogramu čaumalu, ja augsne ir ļoti skāba (pH augstāks par 7,5). Tā kā savākt tik daudz pulvera ir ļoti grūti, tad to beram tieši dobītēs, iepriekš izsijājot caur sietu.

Mazos čaumalu gabaliņus, kas nav izsijājušies, var izmantot kā mēslojumu, uzrokot zemi pirms ziemas.Vasarā, lai pasargātu jaunos augus no kurmju un peļu radītajiem bojājumiem, zemi ap auga stumbru jāapbārsta ar lielākiem čaumalu gabaliem.

Gatavojam uzlējumu no olu čaumalām

Lai minerālvielas labāk augsnē uzsūktos, ieteicams izmantot olu čaumalas kā šķidro piebarojumu saknēm.

Olu čaumalu uzlējuma recepte
Olu čaumalas saliekam puslitra burciņā, uzlejam verdošu ūdeni un ļaujam ievilkties nedēļu, uzliekot vāciņu. Šķīdums kļūs duļķains un ne visai labi odīs – tātad uzlējums ir gatavs. Lietojams kā piebarojums dārzeņiem, atšķaidot siltā ūdenī 1:3.

Ātrā olu pulvera uzlējuma recepte bez smaržas
Lai izvairītos no nepatīkamās smakas: maltu olu čaumalu pulveri ieberam burkā, aplejam ar siltu ūdeni un atstājam uz diennakti. Izmantojam puslitru pulvera uz trim litriem ūdens. Pēc tam, kad uzlējums tiek noliets, izmantoto pulveri neizmetiet, to atkal var apliet ar siltu ūdeni. Otrreiz pagatavoto uzlējumu vairs nevajadzēs atšķaidīt.Šāds piebarojums ļoti patīk daudziem dārza augiem: puķēm, sīpoliem, upenēm, burkāniem, lapu salātiem, ķiršiem.

Mēslojums istabas augiem

Piebarojums ir nepieciešams ne tikai dārza, bet arī istabas augiem. Mēslojuma pagatavošanai olu čaumalu pulveri aplejam ar vārītu istabas temperatūras ūdeni. Pēc diennakts aplaistam istabas augus. Vērtīgās vielas, ko satur olu čaumalas, pakāpeniski iesūksies zemē, un augi ilgu laiku tiks piebaroti.

Olu čaumalu sagatavošanas un uzglabāšanas noteikumi
Nepareizi savācot un uzglabājot olu čaumalas, tās praktiski uzreiz sapūs, un tās būs jāizmet. Lai viss izdotos, iegaumējiet trīs noteikumu:

  1. pirms sabērt čaumalas uzglabāšanai, paturiet tās pāris dienas kartona kastē;
  2. paskatieties, lai čaumalu iekšpusē nepaliktu olu baltuma pēdas (jēlu olu čaumalas ir jāizmazgā no iekšpuses;
  3. apžāvējiet olu čaumalas svaigā gaisā, izliekot tās verandā vai uz balkona.

Pievienot komentāru